Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama
MİLLİ BİR EĞİTİM İÇİN

MİLLİ BİR EĞİTİM İÇİN

Tarih 05.Aralık.2015, 09:27 Editör Ümit SİVRİKAYA

ve imparatorluk yıkılır, Cumhuriyet kurulur. 1924 Tevhid- i Tedrisat Kanunu ile öğretimin birleştirilmesinde medreseler, yeni açılan mektepler, azınlık okulları,

MİLLİ BİR EĞİTİM İÇİN

     …. ve imparatorluk yıkılır, Cumhuriyet kurulur. 1924 Tevhid- i Tedrisat Kanunu ile öğretimin birleştirilmesinde medreseler, yeni açılan mektepler, azınlık okulları, yabancı okullar arasındaki ikilik kaldırılır. Karma eğitimin yapıldığı okullar açılır. 1926 Maarif Teşkilatı (Milli Eğitim Bakanlığı) kurulur. 1928 Harf İnkılabı ile Osmanlı Alfabesi yerine Latin Alfabesi kabul edilir.
       Cumhuriyet tarihi boyunca devam etmiştir bu inkılâplar. Siyasi, sosyal, ekonomik, ideolojik amaçlara hizmet etse de bazen. Ama mili bir eğitim politikası izlenmemiştir hiçbir zaman ülkemizde. Eğitimle ilgili yapılan her düzenlemenin gerekçesi “Amerika, Avrupa ya da Batı’ da yapılan araştırma veya uygulamalara göre” diye başlamıştır yıllarca… Düzenlemelerde ülkemiz eğitiminin ihtiyaçlara, gerekleri, amaçları göz ardı edilmiştir çoğu zaman. Amerika ve Avrupa’ daki araştırmalar incelenirken ülkemiz insanının beslenme, barınma, sağlık, eğitim, sosyo- ekonomik gelişmişlik; dil, ahlak, fiziksel ve psiko- sosyal gelişimi kıyaslanmamıştır o kusursuz Batılıyla.
 
        Hal böyleyken günü kurtaran, umut tacirliği yapan, oy kaygısı güden eğitim uygulamaları yapma yoluna gidilmiştir hep. Daha üç beş yıla kadar eğitimde bilişim teknolojileri diye bas bas bağırıp bilgisayar laboratuarları kurup, düşük puanlarla bilişim teknolojileri öğretmeleri atanırken şimdi çocuklar bilgisayarı bizden iyi kullanıyor denilip bu dersler kaldırıldı ve norm kadro fazlası bir sürü bilişim teknolojileri öğretmeni yer değiştirildi. Okul öncesinde de durum aynı. Okul öncesi zorunlu denildi, ama şimdi 1. sınıf için 60 ay yeterli deniyor. Nerde araştırma sonuçları, ne oldu o mucizevi politikalara, şimdi vazgeçildi onlardan. Büyüklerimiz tablet bilgisayar ve akıllı tahta hayali kuradursun, şahsiyeti, onuru, tatili, ücreti, çalışma saati bile ağza sakız edilen öğretmenim kendi imkânları ile kara tahta boyamaya devam etsin….
 
Bir de müfettişlerin öğretmen teftişi. Yada modern söylemiyle eğitim denetçilerinin iş üzerinde öğretmeni denetlemeleri. Traji komik bir olay. Dersteki bir öğretmenin yirmi dakikada yeterliliği, başarısını, diğer personelle olan ilişkilerini, mesleğiyle ilgili bilimsel ve akademik yayınları takibini bile ölçebilip not ile değerlendirebilen bir sistem. Avrupa ve Amerika’ da da var mı acaba bundan…

     Sözün özü eğitim ciddi bir iştir. Milli bir eğitim sistemi günlük politikalarla idare edilemez. Planlaması ve uygulaması uzun süren ve memleket şartları göz önüne alınarak yapılması gereken bir iştir.

ÜMİT SİVRİKAYA, eğitimin son durumunu değerlendirdi.

Bu haber 46 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitime Dair

OCAKBAŞI SOHBETİ

OCAKBAŞI SOHBETİ Türk Ocakları Niğde Şubesi tarafından düzenlenen ocakbaşı sohbeti daveti

KAR TANEM’İN DÜNYASI-TÜLAY ATABEY

KAR  TANEM’İN DÜNYASI-TÜLAY ATABEY Doktorların “iki ay” bile yaşamaz dedikleri küçük arkadaşımın her şeye rağmen hayatan gülümseyerek “Ben geldim...
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi